„Fordulatok és fordítások” tanulmányi verseny

Utolsó módosítás: 2019. november 15.

„Fordulatok és fordítások” középiskolai tanulmányi verseny középiskolás diákok részére

2019 őszén az Eszterházy Károly Egyetem Német Nyelv és Irodalom Tanszéke kétfordulós tanulmányi versenyt rendezett „Fordulatok és fordítások" címmel 10-12. osztályos középiskolás diákok részére. Az első fordulóban a diákok otthon elkészített szövegeket küldtek be. Negyven német szólás közül kellett a fogalmazásukban legalább tízet felhasználniuk úgy, hogy a tartalmilag koherens szövegbe a szólások szervesen beleépüljenek, a jelentésüknek megfelelő szövegkörnyezetbe kerüljenek. A beérkezett pályamunkákat ötletességük, eredetiségük, nyelvi megformáltságuk és a történet koherenciája alapján értékeltük. A második forduló november 8-án került megrendezésre a tanszéken. A versenyzőknek itt helyben kellett egy megadott német nyelvű szöveget magyarra fordítaniuk egy kétnyelvű offline szótár segítségével. Az értékelés szempontjai a német szöveg információtartalmának pontos visszaadása, a magyar nyelvű fordított szöveg nyelvhelyessége és helyesírása voltak, valamint külön pontoztuk a munkák fordítástechnikai színvonalát, tehát azt, hogy a versenyzők mennyire tudtak a német mondatok szerkezetétől függetlenedve leleményes, de tartalmilag pontos nyelvi megoldásokat alkotni. Egri, kecskeméti, miskolci, tiszafüredi és budapesti iskolákból érkeztek a versenyzőink. A két forduló összesített eredménye alapján a Kecskemétről érkezett Tóth Ivett lett a verseny harmadik helyezettje (KSZC Széchenyi István Idegenforgalmi és Vendéglátóipari Szakközépiskolája és Szakgimnáziuma), felkészítő tanára Pocsainé Farkas Boglárka. A második helyezést Bakacsi András nyerte el, a budapesti Pál Apostol Katolikus Gimnázium tanulója, akit Baranyainé Tóth Judit készített fel a versenyre. A verseny győztese pedig Kovács Annamária, az egri Eszterházy Károly Gyakorlóiskola tanulója lett, felkészítő tanára Bíróné Úri Márta. Első fordulós szép dolgozatáért kiemeltük még Bóna Aranka Patrícia nevét. A verseny lebonyolításában két hallgatónk, Magdus Boglárka és Juhász Orsolya nyújtottak nagy segítséget. A „Fordulatok és fordítások" című versenyt idén rendeztük meg első ízben. A következő években is megrendezésre kerül majd az őszi időszakban. A verseny győztese vándorserleget kapott, amelyet iskolájában állítanak ki egy éven át, utána pedig felkerül rá a neve, majd a serleg egy év múlva a jövő őszi kétfordulós „Fordulatok és fordítások" győzteséhez vándorol. Egy kisebb serleget pedig sajátjaként vihetett haza az első helyezett. Gratulálunk a győzteseknek és felkészítő tanáraiknak!